wtorek, 16 października 2012

Jak znaleźć dobrego dermatologa?


Wiele osób z problemami trądzikowymi zadaje sobie to pytanie. Większość moich znajomych  narzeka na swoich dermatologów. Często słyszę (lub czytam w internecie) negatywne opinie na temat osób zajmujących się tą profesją.

Zastanawiałam się ostatnio z czego to w zasadzie wynika i przyszło mi na myśl kilka przyczyn:

- trądzik to podstępna i trudna w leczeniu dolegliwość skóry, a nawet najlepszy dermatolog nie ma magicznej kuli w której znajdzie odpowiedź na pytanie, jaki lek będzie dla nas najlepszy.
- jeśli odwiedzamy dermatologa w przychodni państwowej (a nie każdego stać na to, żeby chodzić prywatnie) gdzie nieraz ponad miesiąc trzeba czekać na wizytę, ciężko spodziewać się, że lekarz poświęci nam wystarczająco dużo czasu żeby szczegółowo zaznajomić nas z tematem trądziku i możliwymi sposobami leczenia (a jest to temat rzeka) skoro w kolejce czeka tyle osób (oczywiście nie powinno tak być, ale nie jest to jednak wina dermatologa, a opłakanego stanu naszej służby zdrowia). Gorzej jeśli idziemy na wizytę prywatnie, a lekarz 'załatwia nas' w 5 minut, takiego lekarza nie odwiedziłabym po raz drugi.
- nie zawsze mamy szczęście trafić na wybitnego specjalistę w swojej dziedzinie. Dla wielu osób słowo dermatologa jest święte. W sumie nic w tym dziwnego, że wierzymy specjalistom, jednak jak w każdym zawodzie i wśród dermatologów trafiają się osoby nie do końca kompetentne.

Nie mam zamiaru oczywiście zachęcać do bojkotu gabinetów dermatologicznych, wręcz przeciwnie, jeśli macie problem z trądzikiem (czy też jakikolwiek inny problem ze skórą) powinniście udać się do lekarza. Być może gdybym od razu udała się do specjalisty, gdy pojawił się mój trądzik nie leczyłabym go 5 lat! Nie zniechęcajcie się też jeśli do tej pory mieliście negatywne doświadczenia, po prostu spróbujcie wybrać się do innego lekarza niż dotychczas.

Jest jednak coś co możecie zrobić by wasza wizyta u dermatologa zakończyła się sukcesem, nawet jeśli nie traficie na najlepszego fachowca w kraju. Mianowicie, możecie zgłębić wiedzę na temat swojego problemu! W dzisiejszych czasach, gdzie w internecie można znaleźć dosłownie wszystko, na prawdę nie jest to takie trudne. Zanim zaczniemy stosować jakikolwiek środek do walki z trądzikiem pierw powinniśmy dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej - jak go stosować, w jaki sposób działa, jakie skutki uboczne wywołuje, jakie są opinie innych osób na jego temat.


Dr Neal Schultz - znany amerykański dermatolog, polecam wszystkim jego kanał na YT gdzie szeroko omawia on problem trądziku (i nie tylko) w krótkich i treściwych filmikach. Niestety tylko w języku angielskim.
Pamiętajcie, że wiedza jest najlepszą bronią w walce z trądzikiem. Powodzenia!:)

1 komentarz:

 1. Długo szukałam tak dobrego opisu pielęgnacji po retinoidach, bardzo się cieszę, że tu trafiłam.
  Fajny blog :):), 
dodajemy do obserwowanych?
  
U nas za to, ze obserwujesz bierzesz udział w konkursie DO WYGRANIA paczki kosmetyków CHANEL YSL ETC :)


  Pozdrawiam,

  Marta

  www.modelsoutfit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń